maanantai 5. lokakuuta 2026

Kuumottavat kädentaitomessut

 Autofiktiota.

Oli kaunis syksyinen päivä vuonna nappi ja neppari, kun kävimme ystäväni kanssa kädentaitomessuilla ja voi pojat, miten mukava reissu se oli! Aivan mieletön! Ystävä reissua ehdotti, koska olin ollut hänen mielestään tarpeeksi kauan eristyksissä kotona ja hän arvasi, että messut saisivat minut kömpimään pois kolostani. Oikeassa oli.

Kävimme menomatkalla ensin pitsalla oikeassa italialaisessa ravintolassa. Niin ainakin uskon nimen, italiankielisen menun ja suklaasilmäisen tarjoilijan takia. Myönnän, että mies oli niin syötävän komea, että olin tukehtua pitsaan, kun hän toi meille vettä ja kysyi matalalla seksikkäällä äänellä, haluammeko vielä jotain muuta.

”Ei muuta kiitos”, vinkaisin yskimisen lomasta ja mietin salaa, että annapa vielä puhelinnumero, sinä komea könsikäs, niin tämä täti vähän soittelee. Sitten nolostuin ajatusta ja karahdin purppuran punaiseksi. Ystävääni tilanne nauratti, sillä hän arvasi, että ihastuin mieheen.

Kun saavuimme messuille, ovet olivat jo auki. Valtavassa messuhallissa oli vieri vieressä erilaisia käsityömyyjien pöytiä, ilonsekaista hälinää ja toinen toistaan kekseliäämpiä tuotteita. Kävimme myyntipöytiä hiljalleen läpi ajan kanssa.

Jokainen ihana uutuus piti tutkia tarkkaan, ettei mitään mehukasta jäänyt vain näkemättä. Pari tuntia hurahti silmänräpäyksessä ja jalkani näyttivät kierroksen jälkeen pesäpalloräpylöiltä, mutta se oli sen arvoista.

Tarttui messuilta jotain ostoskoriinkin. Tietenkin. Ostin itselleni puiset koristeelliset sukkablokit, muutaman kerän vaaleanpunaista kimaltelevaa sukkalankaa ja tuftausneulan. Tuftausneula oli uusi mielenkiintoinen tuttavuus. Se on ontto neula, jonka sisällä kulkee lanka ja sillä voi tehdä kankaaseen ryijymäistä pintaa.

Innostuin tapani mukaan ajatuksesta niin, että etsin kotona kaapista esiin lähimmän tuftauskangasta muistuttavan rätinrepaleen ja kokeilin tuftausta hätäpäissäni siihen. Mikä idea. Ei ollut ryijyn teko niin helppoa, kuin YouTube-videoissa luvattiin. Ehei. Oma toivoton ryijymestarin urani ei lähtenyt käyntiin samalla tavalla.

Kun onnistuin tekemään puolen tunnin tuhertamisen jälkeen kankaaseen muutaman hassun piston, purkautuivat nuo pahuksen penteleet pois yhdellä kevyellä nykäisyllä. Ihan noin vaan ja vika ei ollut tietenkään minussa, vaan neulassa ja kankaassa.

No okei. Minussa se vika oli. En malttanut odottaa, että saan ostettua tuftaamiseen tarkoitettua kangasta, vaan rupesin säveltämään omiani. Nyt laitan uuden lelun kaappiin. Luovuttaa en aio, koska ostin neulan ja se maksoi paljon.

 Tuftaillen, Kikkajohanna



Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Kuumottavat kädentaitomessut

 Autofiktiota. Oli kaunis syksyinen päivä vuonna nappi ja neppari, kun kävimme ystäväni kanssa kädentaitomessuilla ja voi pojat, miten mukav...