maanantai 28. syyskuuta 2026

miksi julkaisen ilmaisia ja maksullisia ohjeita


Mä olen teille varmasti selityksen velkaa ja teistä on voinut tuntua siltä, että heilun laivan kannella puolelta toiselle kuin merikarhu konsanaan. No. Toisaalta se on totta, minulla on tapana toimia joskus nopeasti ja ajatukset kipittelevät vasta myöhemmin perässä.

Ilmoitin reilu vuosi sitten Instagramissa, että lopetan neuleohjeiden myymisen ja laitan niitä jatkossa blogiin ilmaiseksi. Lopetin myös blogiin kirjoittamisen, koska olin uupunut ja kahden somakanavan, eli Instagramin ja blogin pitäminen tuntui liian raskaalta ja työläältä. Oikeastaan koko viime vuosi oli henkisesti todella raskas ja olin aivan piipussa.

Sitten koitti tämän vuoden tammikuu ja suunnittelin Putte-sukat. En odottanut niiden saavuttavan sellaista suosiota, kuin ne saavuttivat ja neuleohjeiden myyminen alkoi houkutella taas. Ajattelin, että on oikein saada jostain ohjeesta se pieni muutaman euron korvaus, eikä antaa kaikkea tänne ilmaiseksi.

Päätin tehdä kompromissin. Laittaa tänne jatkossakin ilmaisia ohjeita ja laittaa osan myyntiin. Niin palasin Lankajengin riveihin ja sieltä löytyykin nyt nippu uusia ohjeita. Ne ohjeet, jotka laitoin ilmaiseksi tänne, tulevat myös pysymään ilmaisina ohjeina täällä. En muuta niitä enää maksullisiksi, koska siinä ei olisi mitään järkeä.


Rupesin kesällä pohtimaan myös sitä, että jos lämmittelisin blogin uudelleen ja alkaisin taas kirjoittaa tänne. Harrastan nimittäin myös kirjoittamista ja kaipasin kanavaa, jonne voin kirjoittaa. Ja koska en tiedä mistään muusta aiheesta juuri mitään kuin neulomisesta, oli luonnollista jatkaa siitä täällä.

Aloitin pari viikkoa sitten kunnon pamauksella ja kirjoitin tänne "Mun tarinan", joka kertoo miksi ja miten rupesin neulomaan. Päätin tulla jutun myötä kaapista ulos ja kertoa mielenterveyden haasteistani somessa. En tiedä, oliko se viisaasti tehty, mutta ainakaan se ei aiheuttanut seuraajissa suurta katoa.

Tässäpä tämä selitys lyhyesti.

Kikkajohanna





1 kommentti:

  1. Ei sun tarvii kyllä selitellä kenellekään mitään :) Se riittää, että toimii itse kuten tuntuu hyvältä. Itse asiassa mitä enemmän tätä miettii niin juurikin näin että osa maksullisia ja osa ilmaisia on musta ainakin itselle toimiva konsepti.

    VastaaPoista

miksi julkaisen ilmaisia ja maksullisia ohjeita

Mä olen teille varmasti selityksen velkaa ja teistä on voinut tuntua siltä, että heilun laivan kannella puolelta toiselle kuin merikarhu kon...