Hei, on taas sunnuntai, mutta ei tämä sunnuntai vaan edellinen. Ja ei, en ole matkustanut ajassa taaksepäin, vaan kirjoitan tätä jo etukäteen ja julkaisen viime sunnuntain tekemiset tänään, koska en muista niitä enää viikon päästä. Pysyitkö kärryillä? Mä itse en 😄 Olen siis kirjoitellut viime sunnuntaina juttuja ja halloweenkin lähestyy. Halloweenin mainitsin siksi, että voin laittaa alla olevan kuvan sujuvasti tänne 😄
Heräsin maanantaina karuun todellisuuteen. Instagramissa on täyttymässä 10 000 seuraajan raja ja mun pitää keksiä sen kunniaksi jotain kivaa. Arvoin arvonnan ja ilmaisen blogiin laitettavan ohjeen välillä ja koska en osannut päättää, kysyin asiaa seuraajilta.
He vastasivat, että vaihtoehto B, eli ilmainen ohje olisi kiva ja olen samaa mieltä. Arvonnan voi voittaa yksi onnellinen, mutta ilmaisesta ohjeesta pääsevät nauttimaan kaikki tasapuolisesti.
Sain tiistaina ensimmäisen Dorado-kämmekkään valmiiksi ja siitä tuli nätti. Nyt puunlehdet erottuvat kämmekkäästä kauniisti ja väritkin ovat ihan kivat. Koska oli aurinkoinen päivä, kuvasin muutaman neuleen, tarkistin Doradon ohjeen ja aloitin parin neulomisen sille. Muuta tiistaina ei tapahtunut.
Paitsi että! Sain viestit myös testineulojilta. He olivat saaneet testineulottua Kallokämmekkään ohjeen ja ohje oli kunnossa. Se oli ihana kuulla. Lämmin kiitos siis @elvi_moi ja @siinasusanna_💖
Keskiviikkona ohje olikin jo Lankajengin verkkiksessä ja se löytyy täältä. Muuten en pistänyt keskiviikkona tikkua ristiin eli neulonut silmukan silmukkaa, koska olen rättiväsynyt. Olen ollut nyt öisin hereillä ja unta on kertynyt vain noin 4 tuntia yölle. Oikean jalan hervottoman kovat hermokivut ovat syksyn tullen palanneet ja ne valvottavat.
Torstaina se sitten tuli! Se tärkeä lähetys!
Tilasin Janinalta, 9 v (!) kolme kirjanmerkkiä. Kirjanmerkit ovat niin hienoja, että eihän niitä voinut jättää ostamatta! Eikä siinä vielä kaikki, sain kaupan päälle vielä kolme hienoa tarraa 💖 Ja ei, en tunne Janinaa, näin hänen äitinsä postauksen sattumalta Instagramissa, otin rohkeasti yhteyttä ja kysyin, voiko kirjanmerkkejä ostaa. Minusta pientä käsityöläistä pitää tukea aina 😍
Perjantaina tartuin jo puikkoihin ja neuloin viisi senttiä toisesta Dorado-kämmekkäästä. Uskon, että saan sen kyllä valmiiksi, vaikka tahti on hidas. Nyt kysyn sulta, että neulotko sä kaikki neuleet ensin valmiiksi, ennen kuin aloitat uusia? Mä kuulun siihen kategoriaan, joka tekee juuri niin hammasta purren. Yhdet Putte-sukat mulla odottaa tosin valmistumista.
Mitä tein lauantaina eli eilen? Kävin ostamassa perheemme pikku miehelle Cittarista pienen synttärilahjan. Sen lisäksi pääsin Dorado-kämmekkäässä peukkuaukkoon asti. Enää ei ole pitkä matka siihen, että pääsen seuraavien projektien kimppuun. Onneksi 🙈
Kikkajohanna





Keskeneräisiä löytyy koska eri tilanteisiin pitää olla eri töitä. :D Oi, onnea kohta tulevasta seuraajamäärästä! Jos et pahastu, saanko varastaa myös tuon idean että ilmainen ohje tuosta määrästä? Tosin en tiedä saavutanko sitä koskaan koska on aika kaukana vielä. Tälleen liian toiveikkaasti kysyn jo etukäteen!
VastaaPoista