tiistai 27. lokakuuta 2026

Villasukka horror story: neulootikon kauhun hetket


Fiktiota...vai onko sittenkään?  👀


💩 sisältää kirosanoja! 💩

Oli sateinen ja viimainen yö. Ulkona satoi, tuuli riepotteli ulvoen koivun oksia ja asfaltti kiilteli, katuvalojen kalmankalpeiden säteiden osuessa siihen. Olin juuri nukahtanut, kun kaapista alkoi kuulua outoa muminaa. Vedin peittoa ympärilleni ja sydämeni alkoi hakata. Pum pum ❤❤. Pumputi pum ❤.

Äkkiä komeron ovi narahti ja jotain tömähti lattialle. Sitten toisen kerran. Ja kolmannella kerralla kilahti. Puristin silmät kiinni, enkä uskaltanut katsoa mitä siellä oli. Sitten lattialta alkoi kuulua hiljaista tömähtelyä: tömps, tömps, tömps. Tömps, tömps, tömps. Tulin uteliaaksi ja avasin silmät varovasti raolleen.


Siellä hyppeli sukka. Yksinäinen keskeneräinen villasukka, jolla ei ollut kantapäätä. Sen perässä raahautui pitkä langanpätkä. ”P**kele”, se mumisi mennessään, ”on tämä sitten hankalaa ilman kantapäätä." Sitten se mulkaisi kiukkuisesti sänkyyni päin.

Meni hetki ja alkoi kuulua laahaavaa ääntä. Kun katsoin lattialle, hyppäsin ylös ja kirkaisin. Keskeneräinen villapaita laahautui pitkin lattiaa olohuoneeseen päin. Siltä puuttui toinen hiha ja sekin mumisi kiukkuisesti mennessään: ”P**kele.”, se sanoi, ” On tämä vähän hankalaa. Minulla ei ole toista hihaa.”

Katsoin epäuskoisena tätä paria. Toinen kinkkasi ilman kantapäätä ja toinen raahautui pitkin lattiaa. Hieraisin silmiä. Tämä ei voi olla totta. Villapaidan perässä hyppeli vielä viisi sukkapuikkoa, jotka hihkuivat neuleille: ”Tietäisittepä vaan mitä me joudutaan kestämään. Teitä.”


Sukka hyppeli hiljalleen eteenpäin, onneton villapaita raahautui lattialla ja sukkapuikot pomppivat perässä. He olivat ajautuneet ilmiriitaan. Sukkapuikot halusivat tehdä neuleet valmiiksi, mutta ei, ehei, sopiko se neuleille, ei tietenkään! 💩

Hieraisin silmiä ja huomasin heränneeni painajaiseen. Nousin ylös ja otin keskeneräiset neuleet esiin. Nämä täytyy tehdä valmiiksi, ajattelin. Kun kävin UFOja läpi, huomasin, että sieltä puuttui kaksi neuletta. Yksi villasukka ja villapaidan tekele. Äkkiä olohuoneesta kuului tömps. Nielaisin ja hiivin varovasti ovelle.


 Kikkajohanna







Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Villasukka horror story: neulootikon kauhun hetket

Fiktiota...vai onko sittenkään?  👀 💩 sisältää kirosanoja! 💩 Oli sateinen ja viimainen yö. Ulkona satoi, tuuli riepotteli ulvoen koivun ok...